Właściwości dzikiej róży

Właściwości dzikiej róży

Dzika róża to roślina wieloletnia, na świecie istnieje ponad sto gatunków dzikiej róży, nie jest kapryśna, dlatego rośnie wszędzie i nie wymaga szczególnej opieki. Krzew róży może osiągnąć wysokość 2,5-3 m. Dzika róża zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca, a kwiaty z pięcioma płatkami są jasnoróżowe lub różowe. Owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym są dość duże do 2 cm, wewnątrz owoców jest wiele owłosionych nasion. Owoce róży dojrzewają we wrześniu i na początku października. Róże można spotkać wszędzie, od lasów i stepów po obszary górskie. Roślina ta jest ceniona ze względu na jej lecznicze właściwości.

Właściwości

Dzika róża ma wiele przydatnych i leczniczych właściwości, a dotyczy to nie tylko owoców, ale także liści, a nawet korzeni. Dzika róża jest stosowana nie tylko jako środek zapobiegawczy, ale także jako lek na wiele chorób. Zawiera wiele substancji niezbędnych dla ludzkiego organizmu. Szczególnie znana jest witamina C z dzikiej róży. Zawartość przydatnych substancji w owocach róży jest tak wysoka, że może działać jako kompleks multiwitaminowy. Wysoka zawartość kwasu askorbinowego przewyższa nawet zawartość owoców cytrusowych. Zawartość witaminy C w owocach dzikiej róży jest 50 razy większa niż w cytrynie. Owoce dzikiej róży zawierają również duże ilości witamin A, E, PP, K i B. Różyczki są bogate w cukier, karoten, kwas cytrynowy i jabłkowy, garbniki, pektyny i olejki eteryczne. Masa pierwiastków śladowych niezbędnych dla człowieka jest częścią róży: żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, fluor, sód, chrom, miedź i wiele innych. W medycynie stosuje się w różnych postaciach: wywary z dzikiej róży, nalewki, proszki, olej z dzikiej róży, syropy, ekstrakt z dzikiej róży.

Wpływ na nasz organizm

Przydatne i lecznicze właściwości owoców róży: ogromna zawartość witaminy C ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, dzika róża pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych. Witamina K zapobiega zakrzepom krwi i poprawia krzepnięcie krwi. Witamina B1 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowego i trawiennego. Witamina B2 jest odpowiedzialna za syntezę przeciwciał w ciele, funkcje rozrodcze i bierze udział w procesach regulacyjnych tarczycy.

Napary z dzikiej róży pomagają normalizować funkcjonowanie przewodu żołądkowo-jelitowego, łagodzą stany zapalne, są stosowane jako leki moczopędne, nie uszkadzając nerek, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, działają przeciwbakteryjnie, pomagają w tworzeniu czerwonych krwinek, działają uspokajająco. Zawierają garbniki o właściwościach antyseptycznych, ściągających i przeciwbólowych. Pomaga przy bólach żołądka, ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbólowe.

Chociaż produkty z dzikiej róży mają szeroki zakres użytecznych i leczniczych właściwości, to są jednak ludzie, którym może wyrządzić więcej szkody niż pomocy. Przeciwwskazane jest przyjmowanie wywarów i oleju z dzikiej róży dla osób cierpiących na wrzody żołądka, ostre zapalenie żołądka i osoby o wysokiej kwasowości. Wynika to z faktu, że owoc dzikiej róży zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, który może znacznie zwiększyć kwasowość żołądka, a tym samym zaostrzyć chorobę.

Previous SZYBKO USTALILI WŁAMYWACZA
Next Smartfony Xiaomi

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

DZIECI Z WIZYTĄ NA KOMISARIACIE POLICJI III W KIELCACH

Funkcjonariusze Komisariatu Policji III w Kielcach zaprosili uczniów Szkoły Podstawowej nr. 4 w Kielcach na prelekcje związana z bezpieczeństwem, która odbyła się wczoraj na Sali Odpraw Komisariatu. Dzieci przede wszystkim

Wiadomości 0 Comments

ICH ŁUPEM PADŁ QUAD

We wczorajsze popołudnie staszowscy kryminalni zatrzymali 28 i 29-latka, mieszkańców Staszowa, którzy podejrzewani są o kradzież quada o wartości sięgającej blisko 3 000 złotych. Mężczyźni wyprowadzili maszynę nocą z prywatnego

Wiadomości 0 Comments

NAJPIERW POMAGAŁ, POTEM OKRADŁ

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Działoszycach wspólnie z kolegami z Komisariatu Policji w Trzebini, zatrzymali 42-letniego mieszkańca województwa małopolskiego. Mężczyzna jest podejrzany o kradzież pojazdu, agregatu prądotwórczego oraz gotówki w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź