Jak rozwiązuje się sprawy spadkowe?

Jak rozwiązuje się sprawy spadkowe?

Otrzymanie dużego spadku po krewnym jest niemalże synonimem bogactwa, które spada na nas nagle i nieoczekiwanie. Warto jednak pamiętać, że jedynie w filmach wszystko może się wydawać takie proste. W prawdziwych sytuacjach bardzo często dochodzi do sporych niejasności i problemów, które mogą znacznie przedłużyć czas oczekiwania na otrzymanie spadku.

Przyjęcie spadku

Aby przyjąć spadek po osobie zmarłej, teoretycznie nie jest konieczne przechodzenie przez żadne skomplikowane formalności. Oświadczenie o przyjęciu spadku można złożyć albo przed sądem, albo przed notariuszem. Nie są przy tym potrzebne liczne dokumenty. Zwykle wymagany jest dokument tożsamości oraz akt zgonu autora testamentu. Więcej na notariuszpolski.pl.

Czy można odmówić przyjęcia spadku?

Każdemu spadkobiercy przysługuje prawo do odmowy przyjęcia zapisanego mu spadku. Możliwość ta jest przydatna na przykład w sytuacji, gdy wraz ze spadkiem na spadkobiercę przechodzą również długi zaciągnięte za życia przez autora testamentu. Aby odmówić przyjęcia spadku, należy złożyć stosowne oświadczenie. Również tutaj można zrobić to zarówno u notariusza, jak i przed sądem.

Bardzo istotne jest podjęcie odpowiednich działań w tym kierunku już po otwarciu testamentu. Przepisy z roku 2015 mówią, że spadkobierca który w określonym terminie nie złoży stosownego oświadczenia o odrzuceniu wniosku przejmuje go z całym dobrodziejstwem inwentarza – a zatem również ze wszystkimi potencjalnymi problemami.

Akt poświadczający dziedziczenie

Pisemne poświadczenie dziedziczenia jest dokumentem, który może być potrzebny w różnych sytuacjach. Na szczęście, jego uzyskanie nie jest trudne. Można go zdobyć w sądzie, ale jeśli komuś zależy na czasie, powinien zwrócić się do notariusza. Dokumenty wyświadczane przez sąd i notariusza niczym się nie różnią i mają taką samą moc prawną. Jedyna różnica polega tu na tym, że u notariusza dokument można otrzymać od ręki – oczywiście, w związku z tym kosztuje to więcej.

Trzeba pamiętać, że istnieją pewne warunki do spełnienia przed otrzymaniem takiego aktu. Przede wszystkim przy czynności jego wystawiania obecne muszą być wszystkie osoby należące w danym przypadku do grona spadkobierców. Poświadczenie dziedziczenia nie zostanie również wystawione w przypadku spadków otrzymanych przed 1984 rokiem. Notariusz sprawdzi także, czy w danym przypadku nie został już wystawiony taki dokument. Jeśli tak, nie może on zrobić tego powtórnie.

Poświadczenie dziedziczenia nie zostanie wystawione także w przypadku, gdy autor testamentu w chwili śmierci nie posiadał obywatelstwa polskiego. Przeszkodą jest też to, że spadek obejmuje rzeczy czy majątek znajdujący się poza granicami Polski.

Wniosek o wystawienie dokumentu należy złożyć w określonym terminie. Zwykle jest to sześć miesięcy od momentu otwarcia testamentu.

Decydując się na wystawienie poświadczenia dziedziczenia w sądzie, należy udać się do odpowiedniej placówki w zależności od swojego miejsca zamieszkania. Również pod tym względem usługi notariusza są o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, bowiem nie ma tu żadnych ograniczeń co do miejsca, w którym się z nich korzysta.

Więcej na wirtualnynotariusz.pl.

Previous Dlaczego warto korzystać z usług drukarni internetowych?
Next Drukarki LOBOS - do domu i biura

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Sprzedaż detaliczna rośnie. Korzystają na tym dyskontowe sieci odzieżowe

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku sprzedaż detaliczna w Polsce dynamicznie rosła głównie za sprawą programu Rodzina 500 plus. Korzysta na nim rynek handlu odzieżą i obuwiem, a szczególnie segment dyskontów. Zarówno pod

Strefa Biznesu 1Comments

Pożyczka na Wielkanoc – czy warto już o niej pomyśleć?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. I chociaż są to święta kojarzone z mniejszymi wydatkami niż organizacja Bożego Narodzenia, nadal potrzebne są pieniądze. Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki na ten cel, już

Strefa Biznesu 0 Comments

Sam wybierz OPP – wypełnij pit online bez KRS

Trwa gorący  i “lubiany” przez podatników  okres, czyli czas składania rocznych zeznań podatkowych i rozliczania się z fiskusem  z osiągniętych w poprzednim roku dochodów. Jedni z nas dostaną zwrot nadpłaconego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź