Rodzaje terapii stosowane w leczeniu

Rodzaje terapii stosowane w leczeniu

Uzależnienie jest złożoną chorobą, która może mieć wpływ na wiele obszarów życia danej osoby. W 2017 r. oszacowano, że 20,7 mln Amerykanów potrzebowało leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji, jednak tylko 2,5 mln otrzymało specjalistyczne leczenie uzależnienia od substancji.

Uzależnienie wymaga zindywidualizowanego leczenia, które odnosi się do objawów i przyczyn choroby, jak również do konsekwencji, jakie używanie substancji ma dla różnych obszarów życia danej osoby. Obejmuje to ich zdolność do socjalizacji, ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a także konsekwencje w pracy, domu, szkole lub z prawem. Istnieje wiele rodzajów terapii dostępnych w celu skutecznego leczenia uzależnienia.

Różne rodzaje terapii

Terapia uzależnień zazwyczaj polega na połączeniu grupowych i indywidualnych sesji terapeutycznych, które koncentrują się na nauczaniu osób w okresie rekonwalescencji umiejętności niezbędnych do uzyskania i utrzymania trzeźwości, jak również na poruszaniu się w różnych sytuacjach bez sięgania po narkotyki czy alkohol. Terapia behawioralna jest prawdopodobnie najczęściej stosowanym składnikiem leczenia stosowanym podczas rehabilitacji uzależnień. Ogólne podejście do terapii behawioralnej zostało zaadaptowane do różnych skutecznych technik. Należą do nich m.in:

 • Terapia poznawczo behawioralna (ang. Cognitive Behavioral Therapy, CBT). CBT może być stosowana w leczeniu wielu różnych rodzajów stosowania substancji problemowych. Osoby leczone technikami CBT uczą się rozpoznawać i zmieniać swoje niewłaściwe zachowania. CBT może pomóc osobom z umiejętnościami radzenia sobie, z identyfikacją ryzykownych sytuacji i tym, co należy z nimi zrobić oraz z zapobieganiem nawrotom choroby. Podejście to jest pomocne, ponieważ można je łączyć z innymi technikami. Umiejętności nabyte dzięki CBT przynoszą korzyści jeszcze długo po zakończeniu wstępnej terapii i mogą być wykorzystane do leczenia współwystępujących zaburzeń zdrowia psychicznego lub fizycznego.
 • Zarządzanie awaryjne  (Contingency Management, CM). CM może być również skuteczna w leczeniu kilku rodzajów zaburzeń związanych z używaniem substancji, na przykład alkoholu, opioidów, marihuany i używek – i jest stosowana w celu zachęcenia lub wzmocnienia trzeźwości. Metoda ta zapewnia istotne nagrody jako motywację do pożądanych zachowań, takich jak utrzymanie trzeźwości. Główną zaletą CM jest to, że może ona prowadzić do zmniejszenia dwóch największych problemów związanych z leczeniem: rezygnacji z leczenia i nawrotu choroby.
 • Wywiad motywacyjny (ang. Motivational Interviewing, MI). Zawał jest metodą rozwiązywania ambiwalencji w odzyskiwaniu zdrowia, pozwalającą na podjęcie wysiłku terapeutycznego w celu jak najlepszej zmiany zachowań związanych z używaniem substancji problemowych. Jedną z korzyści płynących z zawału jest to, że pomimo ułatwień ze strony terapeuty, osoby w okresie rekonwalescencji rozwijają własną motywację i plan zmian w ciągu kilku sesji, co może dać im większe poczucie kontroli nad przebiegiem leczenia.
 • Dialektalna Terapia Behawioralna (ang. Dialectal Behavioral Therapy, DBT). Dialektalna terapia behawioralna (DBT) może być dostosowana do wielu przypadków nadużywania substancji, ale koncentruje się głównie na leczeniu poważnych zaburzeń osobowości, takich jak graniczne zaburzenia osobowości. DBT działa w celu zmniejszenia łaknienia, pomocy pacjentom w unikaniu sytuacji lub możliwości nawrotu choroby, pomocy w rezygnacji z działań, które wzmacniają stosowanie substancji oraz w nauce zdrowego radzenia sobie z nimi.
 • Racjonalna Terapia Zachowań Emocjonalnych (ang. Rational Emotive Behavior Therapy – REBT). REBT pomaga pacjentom zrozumieć ich własne myśli, a następnie pomaga rozwinąć lepsze nawyki i myślenie w bardziej pozytywny i racjonalny sposób oraz zyskać zdrowsze emocje. Podstawą REBT jest idea racjonalnego myślenia, które pochodzi z wewnątrz; sytuacje zewnętrzne nie są tym, co daje poczucie szczęścia lub nieszczęścia.
 • Model macierzowy. Model macierzowy wykorzystuje kombinację różnych technik terapeutycznych i został pierwotnie opracowany w celu leczenia osób z uzależnieniami stymulującymi. W tym kontekście różnych technik terapeuci skupiają się na nagradzaniu dobrych zachowań i uczeniu pacjentów wiary w siebie; poczucia własnej wartości, godności i własnej wartości. Narodowy Instytut ds. Nadużyć Narkotyków opisuje model macierzowy jako skoncentrowany głównie na „zapobieganiu nawrotom, terapii rodzinnej i grupowej, edukacji narkotykowej i uczestnictwie w samopomocy”.
 • 12 kroków. Terapia 12 kroków ma na celu promowanie dalszej abstynencji poprzez angażowanie ludzi w powrót do zdrowia w grupach wsparcia rówieśniczego. Spotkania prowadzone są przez kilka różnych rodzajów stypendiów, w tym Alkoholików Anonimowych i Narkomanów Anonimowych.

Leki i leczenie

W połączeniu z poradnictwem i terapiami behawioralnymi, które mają pomóc w powrocie pacjenta do zdrowia, leki odgrywają ważną rolę w wielu protokołach leczenia uzależnień. Różne leki mogą być stosowane w celu zmniejszenia łaknienia i zarządzania odstawieniem od opioidów, alkoholu, benzodiazepin i innych środków uspokajających.

Leki agonistyczne na opioidy, takie jak buprenorfina i metadon, a także terapia antagonistyczna naltreksonem mogą być stosowane w celu pomocy osobom uzależnionym od opioidów. Dla osób w okresie rekonwalescencji po zaburzeniach związanych z używaniem alkoholu, leki takie jak akamprozat, disulfiram i naltrekson mogą być stosowane w celu zmniejszenia zachowań związanych z ciągłym piciem.

Dodatkowe leki mogą być stosowane poza oznakowaniem w celu uzyskania wsparcia symptomatycznego podczas odstawienia i leczenia, jak również w celu rozwiązania wszelkich współwystępujących problemów dotyczących zdrowia psychicznego lub medycznego.

Uzupełnianie standardowych metod leczenia

Istnieją alternatywne rodzaje terapii, które mogą być stosowane w celu uzupełnienia bardziej standardowych rodzajów terapii wymienionych powyżej, aby wspomóc proces odzyskiwania. Chociaż techniki te służą jako odpowiednie zamienniki dla samych programów leczenia uzależnień, mogą pomóc w dochodzeniu do zdrowia poprzez zarządzanie stresem i ogólnym samopoczuciem.

Niektóre z tych uzupełniających się terapii są:

 • Ćwiczenie. Aktywność fizyczna to świetny sposób na zmniejszenie stresu i uwolnienie nieprzyjemnych emocji. W przypadku niektórych substancji wczesna abstynencja może być związana z przybieraniem na wadze, a ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w radzeniu sobie z tym problemem.
 • Medytacja. Odzyskiwanie może być stresującym czasem, i medytacja może mieć pozytywny wpływ na niepokój, depresję i ogólny zdrowie. Mindfulness medytacja jest jeden sposobem maksymalizować korzyści jeden dostaje z traktowania i jest techniką która może ćwiczyć łatwo po zakończeniu traktowania.
 • Joga. Joga to kolejna aktywność, która występuje w różnych formach, przy czym niektóre z nich są łagodne, koncentrują się na oddychaniu i relaksie, a inne są bardziej męczące. Joga może przynieść różne korzyści, w tym zmniejszenie stresu lub napięcia fizycznego i poczucie większej samoświadomości, spokoju, siły lub sprawności fizycznej.
 • Masaż. Technika ta jest kolejnym sposobem na zmniejszenie napięcia fizycznego i pomoc w nauce relaksu bez polegania na substancji. Masaż może stać się częścią rutyny samoopieki, a nawet być używany do nagradzania się za małe kamienie milowe w podróży powrotnej do zdrowia. Niektóre wczesne badania pokazują, że masaż może być pomocny w radzeniu sobie z różnymi objawami związanymi z różnymi rodzajami odstawienia substancji.
 • Terapia wspomagana przez zwierzęta. Pomysł wykorzystania różnych zwierząt terapeutycznych zyskał na popularności, a badania wykazały, że programy, które włączają konie do procesu leczenia mają lepsze wyniki dla uczestników. Ludzie w tych programach mogą pozostać w leczeniu dłużej i być bardziej skłonni do zakończenia leczenia. Donoszą, że wyjazd do stajni pozwala im rozwinąć inną osobę niż „pacjent” i pomaga im czuć się akceptowanymi, cenionymi, zdolnymi i wspieranymi emocjonalnie.

Skuteczne leczenie

Uzależnienie wpływa na każdą osobę w inny sposób, dlatego ważne jest, aby leczenie było również zindywidualizowane. To, że coś działa dla jednej osoby, nie znaczy, że działa dla wszystkich. Z czasem potrzeby będą się zmieniać, tak samo jak plany leczenia.

Więcej informacji o  rodzajach terapii stosowanych w leczeniu znajdziesz na stronie https://odwyknarkotykowy.pl/

Previous Proces rekrutacyjny - co się dzieje i jak może przynieść Ci korzyści
Next 7 Najczęstszych błędów projektowych w druku

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Łatanie dziur za pomocą żywicy

Czasami pojawia się uciążliwość, taka jak upadek (uszkodzenie) telefonu, tabletu lub innego urządzenia z przeszklonym ekranem, w wyniku czego dochodzi do pęknięcia (pęknięcia) kąta lub innej części szklanej powłoki bez

Life&Style 0 Comments

Znalezienie idealnej dekoracji do wnętrza – fotoobrazy

Wiele osób zastanawia się nad tym jak przygotować sobie idealne wnętrze, które będzie się dobrze prezentować i estetycznie będzie spełniać nasze oczekiwania. Oprócz podstawowego umeblowania wnętrz pojawia się również pytanie

Life&Style 0 Comments

Testy DNA pozwalają określić predyspozycje i zdolności dzieci

Zdolności i predyspozycje dziecka można ocenić na podstawie badań genetycznych. Pozwalają one również określić prawdopodobieństwo wystąpienia dysleksji i leworęczności. Testy DNA są więc nie tylko sposobem na poznanie problemów rozwojowych dziecka, lecz przede

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź