Rodzaje bindowania

Rodzaje bindowania

Istnieje wiele różnych rodzajów metod oprawy, które projektanci i studenci używają do prac dyplomowych, teczek, dokumentów i książek.

Najpierw przejdę przez najczęstsze rodzaje wiązań:

Szycie siodłowe – Jest to prawdopodobnie najZALETYtsza (masz narzędzia) i najbardziej ekonomiczna metoda wiązania. Strony są składane, zagniecione i zszywane razem (nie zwykłym zszywaczem – zszywaczem z długimi szczękami, zaprojektowanym specjalnie do zszywania siodełkowego). Często spotykamy się z tym rodzajem oprawy stosowanym w introligatorniach, książeczkach i czasopismach, które mają mniejszą liczbę stron.

Perfect Binding – forma oprawy najczęściej stosowana w typach książek, które czyta się w pociągu lub w domu, znana również jako paperback lub softcover. Książki w oprawie idealnej mogą być również przydatne do podręczników, katalogów i roczników. Strony są składane w sekcje (nazywane w branży podpisami) i klejone cięższą drukowaną okładką dookoła kręgosłupa za pomocą silnego kleju. Nie jest to najsilniejsza forma oprawy, a Twoja książka nie otworzy się płasko; będziesz wiedzieć, że książka jest słabo oprawiona, gdy Twoje strony zaczynają wypadać.

Może słyszałeś już termin PUR perfect bound? Tutaj wiązanie jest dużo takie samo, ale stosuje się mocniejszy klej, i to jest to, co byśmy polecali, jeśli wiązanie idealne jest w stylu, do którego zmierzasz. Ogólnie rzecz biorąc, książka w twardej oprawie będzie tylko PUR w oprawie idealnej, ponieważ klej używany do formowania książek w twardej oprawie lub w miękkiej oprawie nie będzie bardzo dobrze przylegał do kręgosłupa twardej obudowy.

Sekcja Szyta – Twoja najbardziej bezpieczna metoda wiązania. Tutaj strony są składane razem w sekcje (podpisy). Następnie każda sekcja jest szyta w następnej wzdłuż grzbietu. Kręgosłup jest następnie sklejany w celu dodatkowego podparcia, a okładka jest następnie dołączana. Sekcja Szyta książka, niezależnie od sposobu liczenia stron, będzie mogła być ułożona płasko.

Wiązanie drutem/ spiralą – Większość z Was oprawiłaby dokument w całej szkole lub na uczelni używając jednej z tych metod. Krótko mówiąc, otwory są przebijane przez strony dokumentu przy krawędzi oprawy i trzymane razem za pomocą drutu lub plastikowych zwojów. Jeśli masz ochotę na coś ciekawszego, dokument może być oprawiony drutem w twardą okładkę, szmatkę lub pudełko z nadrukiem.

Wiązanie Wiro w obudowie – Jeśli chcesz ukryć przewód z zewnątrz, istnieje rozwiązanie znane jako Wiązanie Wiro w obudowie. Ta technika jest jednak bardziej zaangażowana niż Twój tradycyjny dokument oprawiony w wiro, ale końcowy rezultat wygląda pięknie, jak widać.

Przejdźmy teraz do kilku innych opcji ręcznej oprawy książek… Postaram się mówić krótko:

Oprawa Pamphlet Binding wykorzystuje pojedynczą sekcję (sygnaturę) i jest szyta ściegiem biegnącym w dół kręgosłupa; często jest alternatywą dla zszywania (ściegiem siodełkowym), ale moim zdaniem pozostawia o wiele bardziej eleganckie wykończenie.

Oprawa koptyjska – nieprzylepna forma oprawy, wynikająca z metod introligatorskich stosowanych przez starożytnych Egipcjan! Podpisy są szyte przez fałdy, a następnie łączone ze sobą i ponownie szyte przez dwie luźno zakryte deski z łańcuszkiem w poprzek kręgosłupa.

Oprawa japońska – jest przydatna do oprawy pojedynczych arkuszy papieru. Możesz mieć miękki grzbiet lub twardy grzbiet okładki, który mocuje się do bloku tekstu ozdobnymi szwami wzdłuż grzbietu. Inną możliwością skorzystania z tej techniki szycia dekoracyjnego jest wyeksponowanie szwu tylko po wewnętrznej stronie książki. Osiąga się to poprzez obrócenie krawędzi okładek w celu stworzenia zawiasu; następnie książka jest szyta od wewnątrz. Zaleca się stosowanie oprawy w stylu japońskim w przypadku książek o dużym lub krajobrazowym formacie, ponieważ oprawa wymaga dużego marginesu.

Wiązanie za pomocą wkrętów – Istnieje kilka sposobów, w jaki można użyć wkrętów do wiązania pracy i jest to popularny wybór dla portfolio, ponieważ pozostawia Ci możliwość dodawania lub usuwania stron.

Czytaj więcej na: http://drukdlastudenta.pl/a/wcnh,bindowanie-jako-sposob-oprawiania-prac

Previous Na przekór kryzysowi: OptiBuy i NextBuy zwiększają zatrudnienie, przenoszą się do większego biura
Next Meble dziecięce. Zestawy mebli dziecięcych

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Aloes do picia – dla zdrowia i urody

Aloes jest doskonale znany ze swoich właściwości kojących – wiele osób hoduje tą roślinę w doniczce, zdając sobie sprawę jak często może okazać się przydatna. Kiedy mamy jakieś problemy skórne,

Life&Style 0 Comments

Łatanie dziur za pomocą żywicy

Czasami pojawia się uciążliwość, taka jak upadek (uszkodzenie) telefonu, tabletu lub innego urządzenia z przeszklonym ekranem, w wyniku czego dochodzi do pęknięcia (pęknięcia) kąta lub innej części szklanej powłoki bez

Life&Style 0 Comments

Zrzucanie zbędnych kilogramów. Na początek dieta!

Poznaj 10 sekretów, dzięki którym osiągniesz wymarzoną wagę jeszcze w tym roku. Działaj w zgodzie z 10-dniowym planem diety, a wówczas osiągniesz wspaniałe wyniki. Zmniejszenie wagi ciała: Jeśli próbujesz zrzucić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź