Proces rekrutacyjny – co się dzieje i jak może przynieść Ci korzyści
Rosnący co roku o prawie 5% przemysł rekrutacyjny w Wielkiej Brytanii jest obecnie wart dla gospodarki 35 mld euro, jak podaje Konfederacja Rekrutacji i Zatrudnienia (REC). To więcej niż reklama, sztuka i rekreacja oraz przemysł spożywczy. Wraz z utrzymującym się popytem na ten lukratywny biznes, coraz więcej osób poszukujących pracy zapisuje się do niego, aby skorzystać z jego dobrodziejstw.
Posiadanie odpowiednich ludzi, którzy poprowadzą Cię przez proces poszukiwania pracy, będzie miało ogromne znaczenie, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej roli. Agencje rekrutacyjne są doskonałym źródłem informacji i warto z nich korzystać. Jednak po rozmowie z kandydatami odkryliśmy, że kilka z nich nie wiedziało, jak naprawdę działają agencje rekrutacyjne.
CZYM JEST AGENCJA REKRUTACYJNA I JAK DZIAŁA?
Tak więc, jesteś na polowaniu na nową pracę, czy to na pełny etat, na pół etatu, czy to pracę tymczasową. Przeszukałeś wszystkie lokalne i krajowe tablice ogłoszeń o pracy i nawet dałeś znać swoim mediom społecznościowym, że szukasz. Dobrze wiesz, że polowanie na pracę może być trudne, szczególnie gdy pracujesz w tak niszowej branży w przemyśle spożywczym, jednak pozostaje jedna opcja – agencja rekrutacyjna.
Agencje rekrutacyjne są zasadniczo pośrednikami pomiędzy osobami poszukującymi pracy a pracodawcami. Pracują one w imieniu pracodawców w celu znalezienia odpowiednich kandydatów i obsadzenia swoich wakatów najlepszymi z możliwych talentów. Ponadto, agencje będą współpracowały z kandydatami poszukującymi możliwych wakatów. Może to również wiązać się z aktywnym kontaktowaniem się z firmami, aby doradzić im w sprawie każdego kandydata, który może być w stanie zarobić na swojej działalności. Agencja jest wynagradzana tylko wtedy, gdy umieści kandydata, więc w ich najlepszym interesie leży, aby znaleźli oni stanowisko, które jest dla Ciebie idealne.
Krótki przewodnik po procesie, którego zazwyczaj można oczekiwać od agencji rekrutacyjnej
Etap 1 – Profilowanie
Konsultant zbierze jak najwięcej informacji na temat roli, którą zatrudnia, np. jakie obowiązki i zakres odpowiedzialności będzie miał wybrany kandydat? Jakie umiejętności lub zdolności są wymagane na danym stanowisku i w jakim stopniu wpisuje się ono w szerszą strukturę przedsiębiorstwa. Zazwyczaj konsultant otrzymuje szczegółowy opis stanowiska.
Etap 2 – Poszukiwanie
Istnieje wiele sposobów na pozyskanie najlepiej dobranych kandydatów do tej roli, takich jak nasza własna osobista baza danych, promowanie wakatu online w takich placówkach jak The Grocer, Food Man Jobs i CV Library, które mogą być widziane przez tysiące osób poszukujących pracy. Headhunting na LinkedIn jest również bardzo popularny wśród rekruterów. Doświadczeni rekruterzy mogą nawet mieć na myśli kandydata z poprzednich staży i tak dobrze znają rynek. Jest to jedna z wielkich zalet pracy w niszowej branży, takiej jak produkcja żywności i napojów.
Etap 3 – Identyfikacja realnych kandydatów
Poszukiwanie kandydatów to tylko połowa bitwy. To, co sprawia, że rekruterzy są tak popularni w biznesie”, to nasza zdolność do pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych osób, które mogą być lub nie być na rynku. Każdy może znaleźć kandydatów, jednak kaliber kandydatów, których jesteśmy w stanie pozyskać dla firmy nie ma sobie równych i wymaga dużo więcej pracy niż myślisz.
Etap 4 Rekrutacja telefoniczna
Po wyłonieniu odpowiednich kandydatów, którzy są bardzo zainteresowani tym stanowiskiem, nastąpi pierwszy etap selekcji. Konsultanci będą mieli listę od 5 do 10 kandydatów, z którymi porozmawiają i szczegółowo wyjaśnią swoją rolę. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie tylko kwalifikacje i umiejętności kandydata odpowiadają roli, ale także czy jego postawa odpowiada wartościom firmy.
Etap 5 Rozmowa kwalifikacyjna
Jest to wielki dzień i kandydat będzie miał teraz szansę stanąć twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą. Czasami może to być prosty proces, lub może być rozłożony na kilka tygodni z pierwszym i drugim etapem. W ramach tego procesu firmy będą również przeprowadzać prześwietlanie, sprawdzanie referencji i ewentualnie kontrolę kredytową.
Etap 6 Oferta
Po uznaniu kandydata za odpowiedniego, zatwierdzeniu etapów selekcji i zaproponowaniu mu stanowiska, rozpoczyna się proces negocjacji oferty. Jest to zasadniczo miejsce, w którym rekrutujący wykorzysta swoje umiejętności negocjacyjne i pojedzie z klientem tam i z powrotem w celu ustalenia dokładnej wysokości wynagrodzenia, premii, dodatków i wszelkich innych korzyści, które mogą zostać wciśnięte. Doświadczeni rekruterzy będą korzystać z zewnętrznych wzorców rynkowych, aby zapewnić, że najlepsza oferta zostanie zrealizowana.
Czasami może się to zdarzyć wcześniej w trakcie procesu, jednak częściej niż nie, jest to po rozmowie, zapewniając, że klient może rozważyć, co każdy kandydat może wnieść do firmy i wygenerować odpowiedni pakiet.
Etap 7 Przystąpienie do Spółki
Oferta jest już zamknięta, a kandydatowi podano datę rozpoczęcia pracy. Praca rekrutera jeszcze się jednak nie skończyła. Kompleksowy proces rekrutacji jest prawdopodobnie najważniejszym elementem wszystkich etapów rekrutacji. Nie mówimy tu o wypełnianiu trochę papierkowej roboty i nadziei na najlepsze.
Może to Ci się spodoba
Deficyt pracowników w IT szacuje się na ok. 50 tys. osób
Zapotrzebowanie na pracowników ze strony branży informatycznej wciąż rośnie. Jednym z powodów są kolejne inwestycje w centra badawczo-rozwojowe zarówno krajowych, jak i zagranicznych koncernów. Drugim – transformacja cyfrowa, przed którą stoją firmy w niemal
Chcesz zrealizować swój projekt B+R? Przyjdź na spotkanie NCBR w Kielcach i dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie
Eksperci NCBR zapraszają na spotkanie 25 września w Kielcach 25 września w Kieleckim Parku Technologicznym odbędzie się spotkanie dla innowatorów z regionu, podczas którego będą oni mogli zdobyć wiedzę niezbędną do
Polskie miasta czekają gigantyczne wydatki inwestycyjne
Idea inteligentnych miast, które z pomocą nowych technologii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, zyskuje na popularności. Inwestycje z zakresu smart city realizuje coraz więcej polskich miast i samorządów. Ich potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystywany,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!