Proces rekrutacyjny – co się dzieje i jak może przynieść Ci korzyści

Proces rekrutacyjny – co się dzieje i jak może przynieść Ci korzyści

Rosnący co roku o prawie 5% przemysł rekrutacyjny w Wielkiej Brytanii jest obecnie wart dla gospodarki 35 mld euro, jak podaje Konfederacja Rekrutacji i Zatrudnienia (REC). To więcej niż reklama, sztuka i rekreacja oraz przemysł spożywczy. Wraz z utrzymującym się popytem na ten lukratywny biznes, coraz więcej osób poszukujących pracy zapisuje się do niego, aby skorzystać z jego dobrodziejstw.

Posiadanie odpowiednich ludzi, którzy poprowadzą Cię przez proces poszukiwania pracy, będzie miało ogromne znaczenie, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej roli. Agencje rekrutacyjne są doskonałym źródłem informacji i warto z nich korzystać. Jednak po rozmowie z kandydatami odkryliśmy, że kilka z nich nie wiedziało, jak naprawdę działają agencje rekrutacyjne.

CZYM JEST AGENCJA REKRUTACYJNA I JAK DZIAŁA?

Tak więc, jesteś na polowaniu na nową pracę, czy to na pełny etat, na pół etatu, czy to pracę tymczasową. Przeszukałeś wszystkie lokalne i krajowe tablice ogłoszeń o pracy i nawet dałeś znać swoim mediom społecznościowym, że szukasz. Dobrze wiesz, że polowanie na pracę może być trudne, szczególnie gdy pracujesz w tak niszowej branży w przemyśle spożywczym, jednak pozostaje jedna opcja – agencja rekrutacyjna.

Agencje rekrutacyjne są zasadniczo pośrednikami pomiędzy osobami poszukującymi pracy a pracodawcami. Pracują one w imieniu pracodawców w celu znalezienia odpowiednich kandydatów i obsadzenia swoich wakatów najlepszymi z możliwych talentów. Ponadto, agencje będą współpracowały z kandydatami poszukującymi możliwych wakatów. Może to również wiązać się z aktywnym kontaktowaniem się z firmami, aby doradzić im w sprawie każdego kandydata, który może być w stanie zarobić na swojej działalności. Agencja jest wynagradzana tylko wtedy, gdy umieści kandydata, więc w ich najlepszym interesie leży, aby znaleźli oni stanowisko, które jest dla Ciebie idealne.

Krótki przewodnik po procesie, którego zazwyczaj można oczekiwać od agencji rekrutacyjnej

Etap 1 – Profilowanie

Konsultant zbierze jak najwięcej informacji na temat roli, którą zatrudnia, np. jakie obowiązki i zakres odpowiedzialności będzie miał wybrany kandydat? Jakie umiejętności lub zdolności są wymagane na danym stanowisku i w jakim stopniu wpisuje się ono w szerszą strukturę przedsiębiorstwa. Zazwyczaj konsultant otrzymuje szczegółowy opis stanowiska.

Etap 2 – Poszukiwanie

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie najlepiej dobranych kandydatów do tej roli, takich jak nasza własna osobista baza danych, promowanie wakatu online w takich placówkach jak The Grocer, Food Man Jobs i CV Library, które mogą być widziane przez tysiące osób poszukujących pracy. Headhunting na LinkedIn jest również bardzo popularny wśród rekruterów. Doświadczeni rekruterzy mogą nawet mieć na myśli kandydata z poprzednich staży i tak dobrze znają rynek. Jest to jedna z wielkich zalet pracy w niszowej branży, takiej jak produkcja żywności i napojów.

Etap 3 – Identyfikacja realnych kandydatów

Poszukiwanie kandydatów to tylko połowa bitwy. To, co sprawia, że rekruterzy są tak popularni w biznesie”, to nasza zdolność do pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych osób, które mogą być lub nie być na rynku. Każdy może znaleźć kandydatów, jednak kaliber kandydatów, których jesteśmy w stanie pozyskać dla firmy nie ma sobie równych i wymaga dużo więcej pracy niż myślisz.

Etap 4 Rekrutacja telefoniczna

Po wyłonieniu odpowiednich kandydatów, którzy są bardzo zainteresowani tym stanowiskiem, nastąpi pierwszy etap selekcji. Konsultanci będą mieli listę od 5 do 10 kandydatów, z którymi porozmawiają i szczegółowo wyjaśnią swoją rolę. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie tylko kwalifikacje i umiejętności kandydata odpowiadają roli, ale także czy jego postawa odpowiada wartościom firmy.

Etap 5 Rozmowa kwalifikacyjna

Jest to wielki dzień i kandydat będzie miał teraz szansę stanąć twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą. Czasami może to być prosty proces, lub może być rozłożony na kilka tygodni z pierwszym i drugim etapem. W ramach tego procesu firmy będą również przeprowadzać prześwietlanie, sprawdzanie referencji i ewentualnie kontrolę kredytową.

Etap 6 Oferta

Po uznaniu kandydata za odpowiedniego, zatwierdzeniu etapów selekcji i zaproponowaniu mu stanowiska, rozpoczyna się proces negocjacji oferty. Jest to zasadniczo miejsce, w którym rekrutujący wykorzysta swoje umiejętności negocjacyjne i pojedzie z klientem tam i z powrotem w celu ustalenia dokładnej wysokości wynagrodzenia, premii, dodatków i wszelkich innych korzyści, które mogą zostać wciśnięte. Doświadczeni rekruterzy będą korzystać z zewnętrznych wzorców rynkowych, aby zapewnić, że najlepsza oferta zostanie zrealizowana.

Czasami może się to zdarzyć wcześniej w trakcie procesu, jednak częściej niż nie, jest to po rozmowie, zapewniając, że klient może rozważyć, co każdy kandydat może wnieść do firmy i wygenerować odpowiedni pakiet.

Etap 7 Przystąpienie do Spółki

Oferta jest już zamknięta, a kandydatowi podano datę rozpoczęcia pracy. Praca rekrutera jeszcze się jednak nie skończyła. Kompleksowy proces rekrutacji jest prawdopodobnie najważniejszym elementem wszystkich etapów rekrutacji. Nie mówimy tu o wypełnianiu trochę papierkowej roboty i nadziei na najlepsze.

Previous Klucze dynamometryczne i ich kalibracja
Next Rodzaje terapii stosowane w leczeniu

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Deficyt pracowników w IT szacuje się na ok. 50 tys. osób

Zapotrzebowanie na pracowników ze strony branży informatycznej wciąż rośnie. Jednym z powodów są kolejne inwestycje w centra badawczo-rozwojowe zarówno krajowych, jak i zagranicznych koncernów. Drugim – transformacja cyfrowa, przed którą stoją firmy w niemal

Strefa Biznesu 0 Comments

Chcesz zrealizować swój projekt B+R? Przyjdź na spotkanie NCBR w Kielcach i dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie

Eksperci NCBR zapraszają na spotkanie 25 września w Kielcach 25 września w Kieleckim Parku Technologicznym odbędzie się spotkanie dla innowatorów z regionu, podczas którego będą oni mogli zdobyć wiedzę niezbędną do

Strefa Biznesu 0 Comments

Polskie miasta czekają gigantyczne wydatki inwestycyjne

Idea inteligentnych miast, które z pomocą nowych technologii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, zyskuje na popularności. Inwestycje z zakresu smart city realizuje coraz więcej polskich miast i samorządów. Ich potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystywany,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź