Obrabianie CNC

Obrabianie CNC

Obróbka CNC (sterowanie numeryczne) to technologia skrawania: produkty powstają poprzez usuwanie materiału z tzw. Przedmiotu obrabianego za pomocą różnych narzędzi skrawających.

Jak to działa?

Obrabianie CNC to zasadniczo inna metoda produkcji niż drukowanie 3D lub odlewanie. Podstawowa zasada usuwania materiału znacząco wpływa na ograniczenia konstrukcyjne technologii. Obróbka CNC umożliwia produkcję bardzo precyzyjnych części z pliku CAD o doskonałych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji obróbka CNC jest konkurencyjna cenowo zarówno dla części jednoelementowych, jak i dla małych serii, produkcji seryjnej i masowej. Wachlarz materiałów, które można obrabiać na maszynach CNC jest bardzo szeroki. Najczęściej są to metale (stopy aluminium i stali, mosiądz itp.) Oraz tworzywa sztuczne (ABS, POM, PA, itp.), A także kompozyty i drewno. Proces wytwarzania produktu na maszynie CNC można podzielić na cztery główne etapy:

  1. Inżynier projektuje model CAD.
  2. Technolog w oparciu o oprogramowanie CAD / CAM przygotowuje program sterujący dla maszyny CNC.
  3. Operator instaluje narzędzie, obrabiany przedmiot w maszynie CNC i uruchamia program sterujący.
  4. Maszyna CNC wykonuje wszystkie operacje obróbkowe (usuwanie materiału).

Krótka historia obróbki CNC

Najwcześniejszym obrabianym przedmiotem, jaki kiedykolwiek odkryto, była miska znaleziona we Włoszech, wykonana w 700 rpne. za pomocą tokarki. Próby zautomatyzowania obróbki rozpoczęto w XVIII wieku. Pierwsza programowalna maszyna została opracowana pod koniec lat czterdziestych w MIT. Używał kart perforowanych do kodowania każdego ruchu. Pierwsza maszyna CNC była szczególnie złożona i nie można jej było używać w środowisku produkcyjnym. Pierwszy seryjny CNC został stworzony przez Bendix Corp. w 1954 roku. Powszechne przyjęcie maszyn CNC następowało powoli. Przedsiębiorcy byli podejrzliwi wobec nowej technologii. Departament Obrony USA został zmuszony do wyprodukowania na własny koszt 120 maszyn CNC, aby wydzierżawić je prywatnym firmom. Rozprzestrzenianie się komputerów w latach 50. i 60. XX wieku zasadniczo zmieniło przemysł wytwórczy i „skomputeryzowane” maszyny CNC. Dziś maszyny CNC to zaawansowane systemy zrobotyzowane z wyposażeniem wieloosiowym i narzędziowym.

Rodzaje maszyn CNC

Skoncentrujemy się na maszynach CNC, które usuwają materiał za pomocą narzędzi skrawających. Są najbardziej powszechne i mają najszerszy zakres zastosowań.

3-osiowe maszyny CNC

Frezarki i tokarki CNC to przykłady systemów 3-osiowych. Te „podstawowe” maszyny umożliwiają przesuwanie narzędzia skrawającego wzdłuż trzech osi liniowych względem obrabianego przedmiotu.

3-osiowe frezarki CNC są bardzo popularne, ponieważ mogą być używane do produkcji typowych geometrii / części. Są stosunkowo łatwe w programowaniu i obsłudze, więc koszty uruchomienia są znikome. Dostęp narzędzia do obrabianej powierzchni narzuca ograniczenia na geometrię produktu podczas frezowania CNC. Ponieważ do pracy są tylko trzy osie, niektóre obszary mogą być niedostępne. Problem został rozwiązany przez ponowne zamontowanie / obrócenie przedmiotu obrabianego. Jeżeli podczas produkcji produktu konieczne jest kilkakrotne ponowne instalowanie obrabianego przedmiotu, wówczas koszty uruchomienia wzrosną i doprowadzą do znacznego wzrostu kosztów produktu i czasu produkcji.

http://podnosniki-statech.pl/

Previous Czym jest alkoholizm?
Next Dotacje unijne - województwo świętokrzyskie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Najciekawsze klocki i lalki dla dziewczynek

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Trzeba wiedzieć, co podoba się dziecku, znaleźć produkt, który będzie niósł ze sobą odpowiednie wartości edukacyjne, będzie bezpieczny i dostosowany do

Life&Style 0 Comments

Odpowiednia dieta odmładza skórę

Dieta zapewniająca zdrowie i dobry stan skóry powinna być bogata w antyoksydanty – twierdzi Agnieszka Mielczarek. Coach zdrowia i prywatnie żona Pascala Brodnickiego udowadnia między innymi, że kiedy włączymy do swojego codziennego menu

Life&Style 0 Comments

Znalezienie idealnej dekoracji do wnętrza – fotoobrazy

Wiele osób zastanawia się nad tym jak przygotować sobie idealne wnętrze, które będzie się dobrze prezentować i estetycznie będzie spełniać nasze oczekiwania. Oprócz podstawowego umeblowania wnętrz pojawia się również pytanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź