JEDNOŚLADY NA DRODZE ! WAŻNE PORADY I CENNE WSKAZÓWKI

JEDNOŚLADY NA DRODZE ! WAŻNE PORADY I CENNE WSKAZÓWKI

Ostatnie cieplejsze dni sprawiły, że na naszych drogach pojawili się kierowcy jednośladów. W okresie wiosennym wiele osób decyduje się na przesiadkę z czterech kółek na dwa. Wtedy też dochodzi do największej liczby tragedii drogowych z udziałem cyklistów. W zderzeniu z samochodem mają oni zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście z tej sytuacji bez szwanku. W ubiegłym roku na drogach naszego województwa zginęło 7 motocyklistów i 3 motorowerzystów, a rannych takich użytkowników dróg było aż 125. Dbając o bezpieczeństwo zachęcamy do przeanalizowania proponowanych przez policjantów porad i wskazówek..

Niestety już po pierwszych dniach sprzyjających warunków atmosferycznych doszło do kilku, zdarzeń drogowych z  udziałem jednośladów. Dbając o bezpieczeństwo kierujących, policjanci świętokrzyskiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy.

Policjanci w swojej codziennej służbie spotykają się z opiniami kierujących pojazdami, że motocykliści jeżdżący z nadmierną prędkością powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Natomiast motocykliści zgodnie twierdzą, że  kierujący samochodami nie patrząc w lusterka stwarzają dla jednośladów zagrożenie np. poprzez zajechanie im drogi czasami nawet w ostatniej chwili. Dochodzący do tego zalegający po okresie zimowym piasek, nieczystości oraz nierówności na jezdni mogą doprowadzić do szybkiego wywrócenia motocykla. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, pamiętajmy aby zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Przed podjęciem próby i wykonaniem manewru zmiany pasa lub kierunku ruchu upewnijmy się w lusterkach wstecznych czy nie spowoduje to zagrożenia w ruchu drogowym. Motocyklista wyprzedzający lub skręcający w lewo może znajdować się w tzw. martwym punkcie widoczności kierującego samochodem. Co za tym idzie użytkownicy dróg po zimie odzwyczaili się od obecności kierujących jednośladami, dlatego tak duża rolę, zwłaszcza na początku sezonu motocyklowego, odgrywa zwiększona uwaga oraz zachowanie zasady szczególnej ostrożności. Motocykliści powinni natomiast pamiętać o przestrzeganiu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, szczególnie w zakresie dopuszczalnej prędkości. W zderzeniu z samochodem mają zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście bez szwanku ze zdarzenia, nadmierna prędkość będzie w tym przypadku tylko czynnikiem wpływającym na zwiększenie odniesionych obrażeń a może nawet skutkować śmiercią.

Obok motocyklistów na drogach coraz częściej spotykać można kierujących rowerami. Przypominamy, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem jest również wykroczeniem, a rozkojarzenie i brak koncentracji może skutkować powstaniem zdarzenia drogowego.

W celu dbania o bezpieczeństwo kierujących, zarówno jednośladami jak i samochodami, policjanci świętokrzyskiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy. W stosunku do kierujących, którzy rażąco łamią przepisy, a tym samym mogą być potencjalnymi sprawcami zdarzeń drogowych policjanci będą bezwzględnie egzekwować respektowanie obwiązujących przepisów.

Previous O BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI
Next NARKOTYKI NIE TRAFIĄ NA RYNEK

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Przewoził w samochodzie nielegalne papierosy i alkohol

Ponad 3100 paczek papierosów i ponad 18 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy skarbowej, zabezpieczyli opatowscy policjanci. Taką ilość papierosów i alkoholu przewoził swoim samochodem 47-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Za

Wiadomości 0 Comments

„Sen nocy letniej…”

W Stąporkowie kierujący osobowym audi zatrzymał swój pojazd na jezdni przy skrzyżowaniu i zasnął wraz z pasażerem. Policjanci natknęli się na samochód z uruchomionym silnikiem podczas patrolowania ulic. Po obudzeniu

Wiadomości 0 Comments

17-latek odpowie za kradzież

Kieleccy kryminalni zatrzymali wczoraj 17- letniego mieszkańca miasta. Śledczy ustalili, że nieletni w kwietniu tego roku, na terenie gminy Raków najprawdopodobniej dokonał kradzieży roweru górskiego, telefonu komórkowego i e-papierosa, łącznie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź