Jak wyróżnić profesjonalnego tłumacza

Jak wyróżnić profesjonalnego tłumacza

Tłumaczenie jest czynnością, która łatwo ulega profesjonalnej ingerencji, bo przecież każdy, kto ma komputer i znajomość drugiego języka potrafi tłumaczyć. Są jednak ludzie, którzy mają akademickie wykształcenie tłumaczeniowe i zarabiają na życie tłumacząc, poświęcając się całkowicie tej działalności. Nie mniej prawdą jest, że są ludzie, którzy ze względu na okoliczności w swoim życiu, mają doskonałe cechy, aby być świetnymi tłumaczami, ale nie są zawodowo oddani tłumaczeniu. Są też tacy, których nazwałbym tłumaczami przymusowymi. Mam tu na myśli osoby ze znajomością języków, które, choć nie mają specjalistycznego wykształcenia tłumaczeniowego, są zmuszane do tłumaczenia dla swoich firm ze względu na problemy z zarządzaniem i redukcją kosztów, co często spotykamy w MŚP.

W związku z tym chciałbym wymienić kilka cech, które generalnie odnajduję podczas spotkań z profesjonalistami w dziedzinie tłumaczeń, a które mogą służyć do oddzielenia pszenicy od plew, a nie trafiają do rąk nieprofesjonalnych intruzów. Wreszcie, proszę zauważyć, że jeśli tłumacz nie spełnia tych opisów, nie oznacza to, że nie jest dobrym tłumaczem. Poniższe charakterystyki cam służą jako przewodnik, nie więcej.

Wiele z tych cech jest ekstrapolowanych na firmę tłumaczeniową (lub biuro tłumaczeń). Jeśli nie są Państwo pewni, czy potrzebują Państwo profesjonalnego tłumacza, czy też firmy tłumaczeniowej, mogą Państwo przeczytać nasz blog na ten temat.

Posiadają oni wysoki stopień znajomości języka obcego i aspektów kultury

Wydaje się to oczywiste, ale ważne jest, aby to uwzględnić i powinno być jednym z najważniejszych aspektów do oceny. Nie można być dobrym tłumaczem i uważać się za profesjonalistę bez wysokiego poziomu zrozumienia tekstów pisanych, przynajmniej tego typu, które zamierzasz przetłumaczyć. Z tego powodu osoby, które znaczną część swojego życia zawodowego lub akademickiego prowadzą w obcym kraju, zazwyczaj spełniają ten istotny wymóg, a to daje im pierwsze narzędzie umożliwiające bycie dobrym profesjonalnym tłumaczem.

Korzystają oni z programów tłumaczeń wspomaganych: SDL Studio, memoQ, WordFast…

Szczególnie w dziedzinie tłumaczenia technicznego, profesjonalni tłumacze obsługują programy do tłumaczenia wspomaganego (lub CAT, tłumaczenie wspomagane komputerowo), które w fachowym żargonie znane są jako pamięci tłumaczeniowe. Programy te mają dwie główne funkcje: 1) wyodrębnienie tekstu z wielu formatów (takich jak MS Word, MS PowerPoint, Adobe InDesign, pliki xml lub HTML i wiele innych). W ten sposób tłumacze mogą pracować z bardzo różnorodnymi formatami w unikalnym interfejsie; 2) stworzyć bazę danych (lub pamięć tłumaczeniową) ze wszystkimi wykonywanymi przez tłumacza tłumaczeniami z funkcjami przyspieszającymi pracę nad tłumaczeniem (na przykład, można poszukać terminu, aby sprawdzić, czy został on już wcześniej przetłumaczony).

Mają szkolenie tłumaczeniowe

W rzeczywistości istnieje wiele krajów (Hiszpania, Niemcy, Francja, Włochy, Austria… by wymienić tylko kilka), w których można studiować tłumaczenia na poziomie uniwersyteckim. Studia tłumaczeniowe obejmują naukę języków obcych, ich kultury, przedmiotów związanych z językiem i gramatyką, a także przedmiotów specjalistycznych z zakresu techniki i prawa. Istnieją również różnorodne programy studiów podyplomowych koncentrujące się na specjalistycznych dziedzinach, takich jak tłumaczenie medyczne lub audiowizualne.

http://szkolakonkret.pl/k/tyc,profesjonalny-tlumacz

Previous Telefony Huawei
Next Komody do pokoju dziecka

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Smartfony Huawei serii P9 Lite

Dobry smartfon wcale nie musi kosztować dużo. Już za około 1500 złotych można kupić porządnie wykonany telefon z dobrymi parametrami. Telefony w tej cenie proponuje między innymi chiński producent Huawei.

Life&Style 0 Comments

Kamila Szczawińska napisała swoją pierwszą książkę kulinarną

W debiutanckiej książce modelka przekonuje, że zdrowa kuchnia nie musi być nudna i pozbawiona smaku. Zdaniem Kamili Szczawińskiej nawet dzieci mogą polubić warzywa i owoce, jeśli od najmłodszych lat są przyzwyczajane do ich

Life&Style 0 Comments

Meble dziecięce. Zestawy mebli dziecięcych

Gdy dzieci starzeją się i wyrastają z kołysek i łóżeczek, rodzice muszą myśleć o tym, jakiego rodzaju meble dziecięce potrzebują dla swojego dziecka, aby stworzyć najlepszy pokój dziecięcy, jaki mogą.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź