Czym jest pracoholizm?

Czym jest pracoholizm?

Pracoholizm, zwany też uzależnieniem od pracy, nałogowe pragnienie pracy. Pracoholizm jest definiowany na różne sposoby. Na ogół jednak charakteryzuje się on nadmierną liczbą godzin pracy (poza miejscem pracy lub wymaganiami finansowymi), ciągłym myśleniem o pracy i brakiem przyjemności z pracy, które nie mają związku z rzeczywistymi potrzebami miejsca pracy. Pracoholizm może być postrzegany jako warunek wstępny sukcesu, a w konsekwencji niektórym osobom może być niezwykle trudno uwolnić się od pracy, nawet jeśli mają taką możliwość. Pracoholizm wiąże się z obniżeniem stanu zdrowia fizycznego i różnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym lękiem, niedoborem uwagi/nieprawidłowościami w zakresie nadpobudliwości (ADHD), depresją i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD).

Definiowanie pracoholizmu

Chociaż termin pracoholizm stał się powszechny, niewiele jest badań empirycznych (i konsensusu) nad tym, co oznacza, gdy ktoś jest określany jako pracoholik. Niewielka ilość istniejących badań została przeprowadzona w sposób fragmentaryczny. Bez wspólnej definicji staje się jednak wyzwaniem wypracowanie holistycznego obrazu pracoholizmu.

Powszechnie uważa się, że pracoholizm jest po prostu ekstremalną formą zaangażowania w pracę. Chociaż te dwie konstrukcje zostały uznane w literaturze fachowej za synonimy, zaangażowanie w pracę wyraźnie różni się od pracoholizmu, ponieważ zaangażowanie w pracę ma komponent postawy wobec pracy, podczas gdy pracoholizm odnosi się do wzorców zachowań i ogólnego spojrzenia na pracę. Wysokie zaangażowanie w pracę niekoniecznie wiąże się z pracoholizmem, ponieważ pracownicy mogą być bardzo zaangażowani w swoją pracę i uważają pracę za kluczowy element w swoim życiu, ale nie są pracoholikami (np. mogą nadal opuszczać pracę pod koniec ośmiogodzinnego dnia i nie myśleć o niej do czasu powrotu do pracy następnego dnia). Dlatego pracoholizm nie jest tylko skrajnym przypadkiem zaangażowania w pracę.

Próbując zdefiniować pracoholizm, niektórzy badacze nałożyli na jego granice wymóg ilościowy polegający na tym, że całkowita liczba godzin przepracowanych w tygodniu determinuje tendencje pracoholiczne. Badania wykazały jednak, że liczba przepracowanych godzin nie jest sama w sobie wskaźnikiem pracoholizmu. Wiele przyczyn zewnętrznych, takich jak zapotrzebowanie na pieniądze lub klimat organizacyjny (tzn. ogólna atmosfera w miejscu pracy), może tłumaczyć długi czas pracy danej osoby. Natomiast pracoholicy mogą być z natury rzeczy zmotywowani do długiego czasu pracy z powodu niezdolności do oderwania się od pracy.

https://terapie-uzaleznien.pl/a/ukom,czym-jest-pracoholizm

Previous Meble dziecięce. Zestawy mebli dziecięcych
Next Która taśma do etykiet jest odpowiednia dla Ciebie?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Meble dziecięce. Zestawy mebli dziecięcych

Gdy dzieci starzeją się i wyrastają z kołysek i łóżeczek, rodzice muszą myśleć o tym, jakiego rodzaju meble dziecięce potrzebują dla swojego dziecka, aby stworzyć najlepszy pokój dziecięcy, jaki mogą.

Life&Style 0 Comments

Zmieniają się preferencje Polaków w konsumpcji alkoholi

Polacy coraz chętniej sięgają po bardziej wyszukane alkohole. Po trzech kwartałach ubiegłego roku o jedną trzecią wzrósł import ekskluzywnej odmiany whisky single malt. W ujęciu wartościowym dynamika była jeszcze wyraźniejsza i wyniosła

Life&Style 0 Comments

Kamila Szczawińska napisała swoją pierwszą książkę kulinarną

W debiutanckiej książce modelka przekonuje, że zdrowa kuchnia nie musi być nudna i pozbawiona smaku. Zdaniem Kamili Szczawińskiej nawet dzieci mogą polubić warzywa i owoce, jeśli od najmłodszych lat są przyzwyczajane do ich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź